تحریم متقابل نفتی آمریکا و کشورهای پشتیبان از طریق تنگه هرمز (دکتر قلی نیا)

تحریم متقابل نفتی آمریکا و کشورهای پشتیبان از طریق تنگه هرمز

 نویسنده:
دکتر جواد محمد قلی نیا ( مدرس دانشگاه و مدیر ارشد تحقیقات)

مقام معظم رهبری در چندین روز پیش وضعیت کشور(در تحلیل میدان نیروی جهانی)را به بدر و خیبر تشبیه نموده و به صراحت مقایسه وضعیت کشور در شرایط تشدید تحریم به شیب ابوطالب را رد کردند.از طرف دیگر با وجود انکه کشور جمهوری اسلامی ایران کشوری صلح جو بوده و خواهان تعالی سایر کشورها و تمدن بشری می باشد متاسفانه بنظر می‌رسد برخی از اشخاص داخلی و خارجی اهمیت فرمایشات معظم له را به حد کافی درک نکرده و تصویری تصویری دو قطبی(یا جنگ یا دادن امتیاز) از بحث تشدید تحریم های احتمالی دارند. بر این اساس، لازم خواهد بود با نگاهی پدیدار شناسانه اقدام به تحلیل این مسئله از زوایای مختلف گردد. بدیهی است محدودیت‌های اطلاعاتی موجود، اکتشافی بودن جنبه‌هایی چند از مسئله، وزن پذیری نابرابری مولفه‌های دخیل در تحلیل مسئله و غیره باعث ارایه برداشت‌های مختلفی از بحث شده و تجمیع چنین نظریه پردازی هایی، بستر را جهت درک مطلوبتر بیانات مقام معظم رهبری فراهم خواهد ساخت.نوشتار حاضر بر اساس تحلیل های سلسله مراتبی ارایه شده، نتیجه می گیرد که با وجود انکه هیچ جنگی بین ایران و امریکا در نخواهد گرفت، اما امادگی جمهوری اسلامی ایران برای طی گام های سه گانه فعالیتی در قالب برنامه تحریم متقابل امریکا و کشورهای پشتیبان وی، شامل فعالیت حقوقی- قانونی، فعالیت چند جانبه گرایی موثر و در نهایت برنامه ریزی برای مقابله نظامی همه جانبه، بسترهای تثبیت جایگاه و چه بسا ختم واقعی بحث تحریم های احتمالی را سبب شود.

باید توجه داشت که تمامی نظرات ارایه گردیده، نظرات شخصی محقق و تشریح زاویه دید فردی بوده و ارتباطی به مواضع رسمی فعلی یا آتی اتخاذ شده توسط جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت. نوشتار حاضر در چند مرحله اقدام به تشریح بیشتر مسئله و ارایه توضیحاتی مستند در اینخصوص نموده و هدف شفاف سازی بیشتر امکانات و وضعیت و موقعیت‌های خطر، کاهش تردیدها و توسعه اراده‌ها است.

اصل مقاله را می توانید از اینجا دانلود و مطالعه  و خواهشمندم حسب وظیفه حرفه ای خود به هر صورت ممکن اطلاع رسانی کنید

/ 2 نظر / 76 بازدید

از مقاله خوبی که قرار داده اید. تشکر می کنم. واقعا چرا ما اقدام متقابل نمی کنیم. سوال بعدی من این است که ایا تحصیلات کارشناسی تا دکتری دکتر قلی نیا ترویج بوده است یا نه. چون خیلی تخصصی نوشته اند.

جمعی....

تمام افرادی که در حال حاضر دارای مدرک دکتری در رشته کشاورزی هستند ....